IBM Bulgaria /img/frontend/nomap.png"

Заплатата ми беше вдигната за 3 години с 30 лева. Сега ще мога да се преборя спокойно със следните явления :

Добре, че поне давате допълнително здравно, oтпуска и ваучери за храна. Oh, wait ...

Чуете ли нощни смени или работа на смени - НЕ!!!! Не изплащат изработеното, а те пускат да почиваш, като "почивния" ден е неплатен, само и само за да не ти платят. Питайте си на интервютата как се изплаща Over time-a и вижте как HR-а почва да пелтечи. К*р за всички мениджъри в тая братовчедо-еничарска фирмичка.

1. Работите прекалено добре на позицията, на която сте в момента, и от която не сте мръднали от години. Те ви искат точно и само там. В крайна сметка когато работните пчелички дават всичко от себе си нещата да вървят, почти няма значение, кой ще сложат над тях - важното е машината да не спира. Новобранецът няма да достигне скоро вашето ниво и за съжаление, ще забележите, че на тях дават най-сладката и лесната работа, защото нямат големи очаквания от тях, поне в първите месеци. Бъдете сигурни че колкото по-усърдно бачкате в такава ситуация, толкова повече ще затъвате и хората "над вас" ще продължават да си клатят краката.
Съвет: излезте в болничен 2 седмици поне. Като се върнете много ще ви обичат, ще ви разказват колко трудно им е било без вас, но за съжаление работата отпреди 10 дена все още няма да е свършена, и ще идват стари проблеми от зле свършена работа от първите 4 дена на вашето отсъствие.

2. Не ви забелязват и не знаят колко добре всъщност работите и че всъщност вие движите всичко. За съжаление това е толкова често срещано... просто са ви приели за даденост и дори не знаят точно каква работа вършите, само знаят че оплаквания няма от вас, но най-вероятно няма и кой да ви хвали. Това винаги става при егоистични мениджъри, които никога не мотивират екипа си и никога не го хвалят пред големите шефове, само мрънкат ако им станете проблем.
Съвет: излезте в болничен 2-3-4 седмици. Тогава ще усетят кой е носел компанията на гърба си. След това си подайте предизвестието.

3. Фирмата е пълен хаос и големите шефове са забравили за индивидуалността на персонала. Аматьори са. Хвърлят ви се всякакви задачи, които не са ваша работа, всеки прави каквото му хвърлят "от горе" или каквото е с най-голям приоритет в момента. Развитието на хората във фирмата не е приоритет. Ако изнемогват просто търсят нови хора да поемат ударите където трябва, било то на по-висока или по-ниска позиция. Може и за временно, за половин ден, докато намалее обема. Качеството не е важно. Няма време или практика за развитие на персонала.
Съвет: напуснете затъващият кораб.

4. Старите и добри кадри изглежда нарочно са пренебрегвани. Не ви обръщат внимание за нищо и постоянно ви карат да чакате за всичко. Винаги са по мийтинги и нямат време за вашите нужди. Нямат уважение към вас. Искат само да бачкате и да си траете. Ако може и за без пари.
Съвет: токсична атмосфера. Напуснете по медицинска причина.

5. Чисто некоректни са и са измамници. Никога не са имали намерение да ви повишат и само са ви заблуждавали и хвърляли прах в очите с повишения от 20-30 лв. на 2 години, защото минималната заплата се е вдигнала и данъците. Няма да ви държат насила ако искате да напуснете след 3 години празни обещания - текучеството не ги плаши, винаги ще намерят някой идиот, който да дойде на вашата заплата.
Съвет: събирайте доказателства и пращайте към комисията по труда.

5. Гледат да си набутат роднините, приятелите, или искат да намерят екип от по-млади и ентусиазирани хора, макар и да не съзнават, че тези хора скоро или никога няма да достигнат нивото на персонал започнал "от дъното". Търсят си нови приятели и прочее идиотски и егоистични причини.
Съвет: шуробаджанащина, напускайте.

Само знайте, че парите не са проблем ако продължават да търсят и да наемат нови хора, и ако очевидно виждате, че бизнеса си върви. Те просто не считат за важно, че трябва да ви повишат след 5-тата година лоялен и безупречен труд. Та вие си работите с пълна пара на старите пари и без това. Жестоко, но истина. За това, ако някога попаднете в такава фирма бягайте далеч.

Бягайте далеч от нощните смени,без значение дали са за Австралия или US пазара.На интервюто лъжат че ще има и дневни смени,а после ви забиват на постоянна работа през нощта.Самите смени са за нечовеци,а работното време ще ви превърне в скотове.Ще работите на всички празници без почивка и без да ви се изплати over time.Вместо това ще ви пуснат в произволен на тях ден в почивка като този ден няма да ви бъде платен и ще е все едно че не сте работили.По този начин си спестяват пари защото не ви плащат по две направления.Чуете ли че има възможност да ви сложат нощни смени дори и за малко знайте че ще ви прецакат в момента в който ви сложат на тези графици.Over time който генерирате се изплаща не на следващия месец,а веднъж на 3 месеца и е щедро орязан,защото са скръндзи и не искат да си плащат за изработеното от нас.Безумията царят навсякъде в целия център,а с ковид хоум офис политиката всеки прави каквото си иска.Мениджърите са полезни колкото кондом с дупка,а екипите са натоварени да вършат и тяхната работа.Затова и текучеството е огромно и продължава да се увеличава.Вижте колко отворени позиции има в джобса и сами преценете дали не цари хаос в цялата фирма.

Кратка пиеса с горчиво-сладкокисел-любовен край!

Представете си химическа тоалетна.Ама не чисто нова,а от тия дето са на по 3-4 години вече и дето са видяли няколко лета и зими.Дето са малко клюмнали настрани,щото вътре са се чукали,блъскали,смъркали и прочие.Сега си представете труп,на сгазена от ТИР котка,която е била бременна от селския идиот,който по ирония на съдбата се е напил и е карал камиона.Сега си представете чистач,от който се иска да поддържа химическата тоалетна чиста,с помощта на котешкия труп вместо четка.Разбира се цялото действие се развива през горещото лято,когато уханията на яма,канал и мърша са най-силни.Та на чистача му се връчва трупа на умрялата котка(не забравяйте че е била бременна),с която трябва да търка тоалетната за да е чиста.Докато използва своята "четка" по предназначение чистача забелязва че от нея изпадат ембриони,като някои от тях пеели песни на латински,други ругаели на северозападен диалект,а трети имали гъбички.Първоначално това правело впечатление на чистача,но той бързо спрял да обръща внимание на този феномен.В един момент чистача си помислил че получава удар заради микса от екзотичност, в който се намирал.Уви,оказало се че селския идиот пак се е напил и подкарал камиона,но вместо този път да сгази бременната си любима(като по този начин си спестявал месечната издръжка)той помита химическата тоалетна,в която бил нашия протагонист чинно изпълнявал длъжностната си характеристика.

В главните роли (ин ордър ъф апиарънс):
- Химическата тоалетна = ИБМ;
- Труп на бременна котка(четка) = Оръжието на труда, което ИБМ осигурява(обучения,компютри,развитие,възможности и подобни);
- Селския идиот(антагонист),който шофира ТИРа = Мениджърите;
- Чистач(протагонист) = Аз и ти;
- Ембриони(децата на котката/"четката") = Сбора на гениалността между ИБМ,побългарения мениджмънт и напъните за имплементация на "умни" идеи;
- "Микс от екзотичност"/ухания на мърша и пълен памперс - всичкото парашутист,братовчед,любовници и натегачи;

Блуупърс:

Пияният селски идиот обяснява редовно на всички как точно тази химическа тоалетна е най-добрата от всички и повтаря многократно че това ще е най-добрата тоалетна,в която ще имаме "честта" да попаднем.Още от първия ден на чистача му се връща един труп с помощта на който той трябва да си свърши работата.През цялото това време селския идиот се опитва да изчука дадения труп като резултатите обикновено са с няколко хромозоми назад от очакваното.Микса от екзотичност е за цвят на цялата работа,а картинката е пълна,когато селския идиот се напие (реши че наистина ще "работи"), качи се в ТИРа и просто прегази всичко по пътя си твърдейки че така правят истинските лидери и професионалисти.

Ето линк как може да си купите от най-голямата борса за криптовалути в света https://www.binance.com/en/register?ref=L7SKVPD1

Новото CEO, което е Индиец дойде през Април 2020. След 6 месеца обявиха, че ИБМ ще се разделя - https://www.forbes.com/sites/peterbendorsamuel/2020/10/09/ibm-splits-into-two-companies/ . Новата дъщерна фирма ще се казва Киндрил (Kyndryl), а нейното CEO също ще е Индиец (изненада). В началото на 2021 обявиха, че Киндрил ще вземе работата на ИБМ България. Изведнъж мениджърите започнаха да работят по-усърдно и да се опитват да разберат какво всъщност се случва около тях, защото разбраха, че техния вътрешен мир е застрашен. По този повод се впуснаха яростно да доказват че работят, че могат и че са знаещи. Горното доведе до катастрофи в екипите, постоянно текучество и невъзможност за нормалното протичане на работния процес. В началото на 2012 са били 4-тата най-голяма компания в US, но в края на 2019 са били на 54-то място. За повече инфо тук - /watch?v=l4b1D1vWRnc . Подобно действие се случва у нас, но по-бързо. ИБМ България изпадна от 5то място на Топ 50 работодатели за по-малко от 3 години. За справка - https://careershow.bg/index/employer/?utm_source=pressrelease&utm_medium=media#winners . Не са регистрирани никъде, няма никакво visibility върху техните отворени позиции и обяви. Ако отидеш в jobs.bg ще трябва да ги потърсиш manually защото дори и там не са в Топ работодателите. Не са регистрирани дори в "bulgariawantsyou", където огромна част от уж по-малко престижните аутсорсинг центрове са вписани. Дори след обявяването на разделянето не последваха позитивни новини а даже напротив. Цените на акциите продължават да падат и никой не е сигурен в бъдещето. Бърз Гуугъл сърч за ibm share price history показва че от 5 години насам цената им пада. Тук няма да се чуе нищо повече за бъдещето на ИБМ България и посоката в която ще поеме фирмата, защото мениджърите повтарят едно и също без никакво покритие. Но ако човек се интересува и иска да е ahead of the curvе бих препоръчал да се следят новините от отвъд Океана откъдето всъщност е кораба-майка, от който идват всичките решения. От 13:30 до края - /watch?v=BILHgoXFljo . Съветвам ви и да прочетете коментарите, а по-заинтересуваните да се разровят в чуждестранните форуми и да видят какво се пише за фирмата и за нейното глобално отношение към хората които работят вътре. Ще видим дали ще работим в Киндрел до края на годината или не както се казва в - /watch?v=HatC68Pea6M . Не бих се изненадал ако сегашното криене на фирмата от очите на потенциалните желаещи да работят в нея е с цел тя да се преименува първо на българския пазар и после ударно да навлезе като чисто нова компания. Само дето нов бардак със старите момичета не можеш да направиш. Като цяло компанията е подходяща предимно за студенти като може би и за това преобладаваща възраст на хората в нея е между 19-24 години. Аз така започнах, но бързо видях че няма смисъл да се задълбочавам в професионалното си развитие, тъй като се работи само и единствено с продукти на ИБМ, с които няма реализация извън фирмата. Повечето колеги си казват в началото че са за малко, колкото да изкарат пари за семестъра или лятото. Развитие наистина няма, а доказателството за това са по-възрастните (старшите) в екипите, които от години са забили на една и съща dead end позиция. Често пъти същите хора се оказват доста психично лабилни тъй като вярват сляпо на проповедите на мениджърите че по-добра фирма от ИБМ няма. В същото време няма човек, който да е напуснал и който да не е отишъл на по-добро място с по-добри условия за труд. В крайна сметка е ок за хора, които просто искат по стар български обичай просто да им върви заплатата. Амбициозните хора не се задържат много, но дори и да остане някой такъв мениджмънта гледа да го смачка, натовари с още работа и евентуално изгони, за да не ги застрашава тях. Бих посъветвал всеки потенциален кандидат и работник да си търсят странична или нова работа в свободното си време. Също така бих препоръчал да си четете офертата внимателно тъй като сумата отдолу е това, което ще получавате. Екстрите като здравно, карти за отстъпки, карти за фитнес и прочие се заплащат допълнително към ИБМ. Но това едва ли ви изненадва при положение че дори и паркинга в ИБМ не е осигурен и трябва да се заплаща. Като цяло недейте да имате очаквания за да не се разочаровате накрая. Не се чудете ако имате възможност да отидете другаде.

Единствената фирма, в която ти разправят, че всичко е наред и че текучество няма, а в следващия момент има над 90 отворени позиции - https://www.ibm.com/employment/?lnk=fab#jobs?%23jobs=&country=Bulgaria . До сектата на мениджърите - извършете масово поглъщане на миша отрова. До колегите и тия дето се замислят да идват - бягайте надалеч. Освен пиявици и хемороиди друго не вирее в ИБМ.

Колкото и да не искам съм съгласен с колешката от долния пост. Дори фирми като Съфърленд са по-добре от ИБМ в момента, да не говорим за HPE DXC Paysafe Tek-a Concentrix VMware и прочие.

В фирмата има 3 типа хора. Първите са от тия дето са се набълбукали с кредити и не могат да рискуват 6те месеца изпитателен на ново място. Вторите са тия дето нищо не им се бачка и само искат да прибират пари. Третите са тия дето вярват сляпо на мениджърите че по-добро място от ИБМ няма.
Меринджейчетата от своя страна са нарцистични кухи лейки дето най-великото постижение в животите им е че са дошли от село и са станали лидери в тая скапана фирма. Самочуствиетата им са напомпани до безкрай щото другите овцевъди ще се избият да изблизват непомирисалите им тоалетна хартия г*зове.

Оувъртайма не се изплаща както е по законодателство, а бонуси, увеличения и 13ти заплати няма. По тоя повод читавите хора бягат с 300та, а на тяхно място се наемат и*диоти дето това им е първа работа или дето няма да се задържат повече от година.

Работи се с стара пръдлива техника дето всеки предишен си е мазал сополите в нея. Обучения няма никакви като тенденцията е някой по-старши да тича по г*зовете на новите след като мениджърите са му стъпили на гушата.

Като цяло положението е като предизборна кампания на ГЕРБ. Много се обещава от HR и мениджери обаче в реалност се получават дръжки и половина. Официални увеличения не е имало от 3 години, но това не пречи кинтите да се вдигат на едни и същи хора дето обикновено са от една кръв или рода.

Като цяло не бих препоръчал освен ако не умирате от глад или aко някоя институция не ви гони за пари.

Всеки един друг колцентър ще е по-добро място от ИБМ.

За разлика от повечето фирми от бранша като Sutherland IBM няма намерение да продължи работата от дома.

Големи проекти като Cisco са даже 30% в офиса и в момента.

Особена причина за връщане в офиса няма, освен доводи от там е по лесно за комуникация. При опит за логичен разговор че от година и половина сме от вкъщи и резултатите са по-добри просто ти вадят договора и че пише че тва не е дистанционна позиция и тн ако искаш си ходи.

Предвид че офиса на IBM е на не комуникативно място летището и има липса на хранителни магазини и тн може да ви остават повече пари на края на месеца след като трябва да слагате бензин и тн.

По добре погледнете за работа на друго място като Sutherland