написано 01.04.2013г. вторник в 00:12

Здравейте отново,

писах коментар преди известно време и сега се изкушавам отново, защото виждам, че има още какво да се каже!

първо, не се подлъгвайте от помпозно изказаните и сякаш редактирани с часове положителни мнения тук. Трябва да ви е ясно, че еднаквия стил на писане и хвалебствията за добрия екип са изцяло написани от мениджмънта на британика. Дори и най - промитите мозъци на британика не биха седнали да обясняват тук колко им харесва работата.

второ, това, че в момента говорят за фондови борси и библиотеки по интервютата е някакъв напредък. Точно преди година на моето интервю ми казаха, че можело и да се случи да остана 30 - 40 мин. повече.... можеше и да се случи..... да си тръгна навреме. Освен това, приказките за борси и библиотеки могат да направят добро впечатление само на някой, който не си знае цената и не знае, че на борсата се играе 24 часа, защото там можеш да станеш милиардер в 4 през нощта. В британика може да работиш до 23 ч. но няма да получиш нищо повече от злобни коментари за работата си. напълно нормално е в европейска държава да получаваш пари за овъртайма.

Истината е, че в британика намират хора с нужда от работа, с пълна липса на индивидуалност или откровено казано - с малко акъл и ги промиват и вкарват в техния, лишен от права и доста изван закона филм. Когато нормален човек попадне там му трябва известно време, за да разбере каква е работата и да избяга.

наистина имам силното желание да предпазя хората, които смятат, че лъжливите обещания и лицемелните усмивки са истински!

написано 06.03.2013г. четвъртък в 23:21

Мисля че дойде време и за моя коментар!

Служител съм на Британика от около година и половина. Това само по себе си означава, че виждам смисъл в това да работя там. Въпреки възрастта ми смятам, че имам достатъчно голям трудов опит в различни сфери на дейност и с различни работодатели. За малко повече от година във фирмата успях да науча толкова много неща за себе си, за хората като цяло, за трудовите навици и поставянето на цели, колкото не успях да науча за 4-те ми предишни години, в които съм работила на други места.

Сигурна съм в това, че всеки човек има своето призвание и поприще, в което да се изявява. Аз съм човек, за когото е важен крайният резултат, но и който се наслаждава на пътя до постигането на добрия резултат, с всичките трудности и допуснати грешки. Какво имам предвид. Работата с колеги преподаватели, с колеги от администрацията, курсисти, деца от най-невръстна възраст до чисти тийнейджъри, родители, е изключително труден, разнообразен и постоянно изменящ се процес. Работата с хора като цяло не е за всеки, защото човек трябва да е гъвкав и да реагира, възможно най-често адекватно на ситуацията. Колкото може да бъде натоварваща в определен момент, толкова може и да те зареди с енергия за целия ден. Разбира се, че има напрегнати и натоварени моменти, но има ли сфера, в която твоята цел да е прогрес и развитие и да не се налага да взимаш трудни решения или да усещаш умора и напрежение. Всеки ден работя с енергични хора, различни сами по себе си: с чепати характери, с изключително артистични и изобретателни преподаватели, хора отдадени на работата си, чиято цел е да върнат у децата желанието за учене, нещо което нашата образователна система отдавна се опитва да премахне, с хора които често търсят новото, различното, това което ще ги открои, с инатливи "дървени философи", с перфекционисти, с възрастни хора с душа на дете, с литератури, с авантюристи, с амбициозни професионалисти... Списъкът може да е безкраен. Има ли човек в този форум, който да не смята, че от подобен тип взаимоотношение може само да спечели???

Научих се на дисциплина, на отговорност, на колегиалност, на това че ако гледаш две, три стъпки напред ще ти е много по-лесно сега и за в бъдеще. Начих, че съм способна на много повече неща, на които някога съм си мислела, че мога.

Част съм от "възможно най-филмирания екип", за който е писал "старунай", преди известно време. Смятах го и все още го смятам за изключително кадърен млад мъж, на когото може да се разчита. Сигурна съм, че той ще е успешен и доволен, но в друг тип сфера на дейност, в друга среда. Въпрос на характер и на възможности. Мисля че разпределението на времето и задачите е въпрос на опит и става все по-лесно с времето. Може да останеш 1 час след работа, само ако не си си я свършил или ако се налага да помогнеш на колега, който остава сам..... Голяма част от изброените от него условия се казват много точно и ясно още на второто интервю. Ако не си ок, не отиваш на трето, нали така?!?! Или аз бъркам?! Аз имам приятели, имам семейство, имам приятел от вече ще станат четири години, не смятам че съм пренебрегнала нито един от тях за сметка на Британика. Това е моето мнение и не искам да ангажирам абсолютно никого с него. Просто усетих необходимост да го споделя!!!!

Anyway -

Прегръдката на дете на 5,5 години, което ми казва с усмивка на уста - "Мене тука ми е като вкъщи" е смисълът, който аз виждам в работата ми в Британика, ако мога да се изразя перифразирано. Хората, с които работя и резултатите, които постигаме заедно като екип ме карат сутрин с желание да идвам на работа.

написано 06.03.2013г. четвъртък в 20:04

Виждам, че тук са изказани доста негативни мнения, които не съм сигурна доколко са обективни. Когато започнах да си търся работа, попаднах на многобройни обяви от различни фирми. Отидох на много интервюта и бях отчаяна от това, което се предлага на "пазара". След това получих покана за интервю от Британика. На първото интервю бях очарована, тъй като личеше професионално и индивидуално отношение от интервюиращата. Направи ми впечатление, че още в самото начало се представят условията за работа - стойност на заплатата, на колко лева ще бъдете осигурени, какво е работното време, в каква атмосфера и среда ще работите, какво може да ви даде тази работа. Дори си спомням, че на мен ми бяха казали, че тази работа може да ми даде много, но ще трябва да отделя от личното си време. Което е нещо напълно нормално - всеки, който решава да избере работа на пълен работе ден, трябва да си е направил сметка, че ще бъде ангажиран с тази работа. И така...Реално условията за работа са упоменати още в самото начало, което дава шанс на кандидатите да помислят върху условията и ако те ги удовлетворяват, да отговорят положителн, когато ги поканят на второ интервю. Ако ли не - имат свободата да откажат и да се пренасочат към друга фирма. На останалите места, на които бях кандидатсвала нямаше нищо подобно. Нямаше никакви открити условия, а само разпит и големи изисквания. Поканиха ме на второ интервю, което беше по-дълго. Отново много професионално, тъй като вече ме интервюираха други хора и имаше стратегия на селектиране на персонала. Нищо не се случва на случаен принцип. Обадиха ми се 15 минути след края на интервюто, с предложение за договор и стартиране на работа още на следващия ден. Започнах работа точно през месец септември, когато е най-натовареният период. Да, имаше много работа, но получаваш съдействие от всички и знаеш, че работата ти ще бъде оценена. Аз поне се чувствах така. И да, оцелях. (Видях, че някой беше написал нещо подобно) В момента работя в екипа на Британика и мога да кажа, че съм изключително доволна, тъй като всичко, което правиш добре, се оценява. Имаш подкрепа от всичките колеги, независимо от филиала. Това е едно от най-важните неща - да работиш в добър екип. Всички хора, работещи в Британика са млади, позитивни, любезни и отзивчиви. Нали всички от вас търсят "да работя в млад и динамичен екип". Е, тук наистина е така. И оценката ми е абсолютно обективна. Работата наистина е динамична, но мисля, че повечето хора търсят точно това. В противен случай - могат да изберат да работят в библиотека, както някой беше написал. За няколко месеца тук съм научила много повече отколкото в предишаната ми работа за 4 години. Работейки тук се научих да разбирам от финанси, административна дейност, работа с клиенти, маркетинг и още куп неща, които дори и не ъм подозирала. Относно заплащането - смятам, че е нормално за страната, а голяма част от хората, които коментират в този сайт, не са наясно с това какво се предлага в останалите фирми, както и тяхната самооценка за това, което могат да дадат като кадри е прекалено висока.

Надявам се да съм била полезна!

написано 04.03.2013г. вторник в 15:23
към обект/отдел София

Работих в Британика не малко години и с чиста съвест мога да посъветвам търсещите работа да се насочват към Британика само в краен случай. Работата е подходяща за студенти, които все още учат и нямат стаж, които нямат много лични ангажименти и такива свързани с университета. Работното време е на смени - от 8,00 - 17,30 и от 13,00 - 21,30 ч., но никога, НИКОГА не можете да си тръгнете в края на работното време. Винаги има нещо спешно, нещо важно и нещо, което не търпи отлагане и точно вие трябва да го свършите, или пък е "рекламна кампания"-те обикновено са през 2 месеца,или пък е време за родителски срещи, които се точат месец и "трябва да се прояви търпение", или пък вървят регистрации за сертификати. И така работното време става 11-12 часа средно. На интервюто със сигурност ще ви кажат, че трябва да работите поне 6-7 съботи в годината, но и това не е така - ще ви се наложи да отидете, за да помогнете за стартиране на група, за EWC, за провеждане на изпити за сертификати. Няма да преувелича ако кажа, че се е случвало да имаме по 2-3 почивни дни в месеца - особено септември, но не само тогава. Ако оцелеете септември, значи ще оцелеете и нататък, така казват всички, които са работили там. Случвало се е да започнем работа в края на август - като се събираме, за да почистим след ремонта. Работното време през септември официално е от 9 - 19 часа, но не бъркайте работното време за клиенти и вашето работно време. След като офиса затвори (обикновено към 20 часа си тръгва и последния клиент) започват прибирането, комплектоването, описването на документите, на записаните ученици, започват попълването на всички видове справки за деня ( а ако не са попълнени още на следващия ден става драма, а и да са попълнени, често става срив в системата и ви карат да попълвате едни и същи справки няколко пъти), и често работния ден свършва в 21-22 часа, за да започне сутринта от начало. Не си и помисляйте за обедна почивка - ако имате късмет някой може и да ви купи сандвич, които да сгънете пред компютъра, криейки го под бюрото, защото не можете да станете от там и да искате.

Може би всичко това би си заслужавало, ако за добре свършената работа получите едно "Браво" (за бонус няма даже и да се спомене), но не - всичките ви грешки ще бъдат преувеличени и ще бъдете публично порицан, но всички успехи ще бъдат приети равнодушно - вие така сте длъжен.

Предполагам, че в името на кариерата може и да се приемат всички тези негативи, но тук и дума не може да стане за кариера. Градацията е следната - асистент мениджър (или на 4- или на 8-часов работен ден), разновидностите на асистент мениджъра са - интензивен, годишен, сертификатен или финансов (не се заблуждавайте помпозните наименования не отговорят на корпоративните), мениджър на филиал - и ... после може и да ви пратят в Централния им офис. Това е! Съществена разлика в уменията не очаквайте да има, нито в заплатата.

За съжаление все още голяма част от служителите на Британика не са осигурявани на реалните им доходи. Голяма част от служителите са осигурени на 500 лева, а получават не повече от 800 лв. Сами разбирате негативите! Ако излезете в болничен каква сума ще получите. Да не говорим, че ще ви звънят през час, за да ви питат това и онова, или да ви проверят дали наистина сте болни и да ви питат дали все пак не можете да отидете на работа.

Други бивши колеги са споменали за отпуските - и това е вярно - може да се ползва само август месец. През останалото време е почти невъзможно.

Както написах и по-горе, работата е подходяща за хора без личен живот, защото започнете ли работа там - личния живот престава да съществува. Нямате време за приятели, за лични ангажименти, а след време нямате и желание, защото единственото, което ще ви се иска е да се наспите.

написано 03.03.2013г. в 22:24

Кандидатствах преди седмица за позиция Асистент- мениджър в един от офисите във Варна. На интервюто девойката, която има самочувствито да се нарича НR, си гледаше ноктите през 2 мин. Крайно съм засегната от поведението на госпожицата. В края на събеседването ( което май беше безсмислено , тъй като девойката не беше забелязала какво съм работила последно и не ми задаваше въпроси които да й помогнат да узнае) каза, че ще получа отговор и познайте….още няма такъв.

Доста неприятно впечатление ми направи и фактът, че интервютата се провеждаха на всеки 30 минути и кандидатите влизаха един след друг "non stop" най-вероятно през целия ден. За мен това е исключително неприятно, защото няма никакъв индивидуален подход спрямо кандидатите.

Също така и обявите им за асистент, сутрудник на филиал, преподавател и т.н. се въртят от години , и то не 1 и 2, а от повече от 3-4 години....

написано 02.03.2013г. неделя в 19:31

Въпреки фактите,че през месец -два в интернет се въртят обяви за позиция "асистент мениджър" от Британика и лошите мнения,които прочетох тук,реших да отида на интервюто,на което ме поканиха.Самото интервюто беше стандартно,дамата,която го провеждаше беше много мила.Получих e-mail,че не съм одобрена..Интересно ми е обаче да кажат какво точно изисват от един човек и какво означава това "отговаряте на голяма част от изискванията,но ние търсим човек,който отговаря на всички изисквания"..Ще е добре за в бъдеще да са по-конкретни,за да знаят хората да си губят ли времето с тях,или не...А може би търсят свръх човек...

написано 01.03.2013г. събота в 15:57

Здравейте на всички,

Виждам доста негативни мнения тук и мисля, че е справедливо, да разкажа и своя опит. Преди известно време бях на интервю в Британика, на което бяха едни много любезни и усмихнати мъж и жена. Според мен интервюто беше много префесионално и позитивно и не след дълго бях извикана и на второ такова. То беше и с други хора, което не ми се беше случвало до сега, но пък ме бяха предупредили като ме поканиха за това. Още в началото жената ни представи позцията доста ясно, както и самата фирма обясни доста ясно, че това не е фирма, в която в 9:00 се отива на работа и в 17:00 свършва, без значение от постигнатото. (това е и една от причините да пиша, защото много хора се оплакват от работното време, а много ясно беше обяснено, че това не е точно фиксирано) Освен това ни каза да изберем два вида работа – в библиотека и на финансовата борса, или нещо такова, или една много спокойна и подредена и една много динамична работа, и каза да си изберем и добре да преценим какво искаме. И ако искаме да сме в библиотека сме свободни да си тръгнем, но ако устанем трябва да сме наясно какво започваме. След това ни даде казуси и имаше после въпорси по тях от нещо като екип.

Аз не работя там, защото реших да се фокусирам над дипломирането си, но мисля, че всички тук които се оплакват им е било казано какво да очакват и те са се съгласили, за това не е честно да се пишат такива работи.

Аз няколко години съм била и на уроци при тях и винаги съм била доволна.

написано 26.02.2013г. сряда в 13:51
отношение шубе го/я е и не казва!
към обект/отдел София

До Николинка,

какво имаш предвид?

написано 26.02.2013г. сряда в 13:30
към обект/отдел Административен

Британика е една от най-надценените марки на пазара. Имах нещастието да работя като "асистент-мениджър" (разбирайте "техн.сътрудник") по-малко от 3 месеца, за които на бял свят лъснаха огромна част от кирливите ризи, умело прикрити зад лъскавото име. Ще се опитам да дам максимално точно мнение за фирмата, за да помогна на хора да НЕ кандидатстват за работа там.

1. Работно време. Доколкото видях и другите коментари, това е един от най-сериозните проблеми на всички, които са имали вземане-даване с Британика. Това беше и основният ми проблем там. Смените се правят така, че новите отнасят всички негативи. Първа смяна е от 08:00 до 17:30, втора от 13:30 до 21:30. НЕ се лъжете по тези часове! Никога, НИКОГА няма да успявате да си тръгнете навреме, а ако го направите - ще бъдете питани поне 4 пъти дали сте си свършили работата и пази Боже, ако не сте...Лично аз съм затварял филиал в 22:30ч, защото се е налагало да чакам преподавателка да приключи с курса си...22:30!!! Далеч съм от мисълта, че целият свят работи до 17:30 и всичко е розово, но в Британика предварително подадената информация относно позицията е крайно ориентировъчна и винаги се използва в нечия полза...никога във ваша. В договора е записано официално работно време от 8 часа. Гореспомената смяна от 08:00ч до 17:30ч е с продължителност от 9:30ч. Не си и мислете, че ще почивате час и половина, само за да бъде спазен договорът. Ако успеете да се преборите за половин час почивка в тази смяна (а такова нещо си е събитие), пак ще работите 9 часа чисто. Имам информация от друг бивш служител на фирмата за това, как в нейния филиал стандартното време за затваряне е било 22:30-23:00. Имало е случай да се затвори в 23:30ч (?!). Същото момиче е било извикано в събота за "един час", в крайна сметка е останала 5 часа, за да...чистят офиса...истинска мениджърска задача. Докато съм на по чивните дни: в обявата е записано, че се работи от понеделник до петък. На самото интервю се обяснява, че се работи и "6-7 уикенда в годината", заради провеждането на изпити. Аз лично работих 4 почивни дни за срок от под 3 месеца...сами си правете сметката.

2) Почивка: отсъства такова понятие, освен ако човек не приема обедната си почивка като опит да излезеш от офиса, купиш и изядеш храната си в рамките на 15 мин. Уверявам Ви, че храната спира да има какъвто и вкус да е, когато просто трябва да я изядеш, защото безценните клиенти на Британика чакат.

3) Привилегии...липсват. Системата е така създадена, че индивидуалното в служителя да бъде подчинено на всяка цена на целите на компанията. Всеки опит да се промени нещо в тази система от нов служител е не просто непоощряван, но и мъмрен. На интервюто се дават за обещания за някакви бонуси след някакво неопределено време. Така и не разбрах как точно се изчисляват тия бонуси, при положение, че не получаваш дори потупване по рамото за добре свършена работа.

4) Колегите...е тук идва един ключов момент. Въпросът в случая е: в колко точно филмиран екип ще попаднеш? Всички, които работят в Британика повече от 3-4 месеца, стават хора, за които тази фирма е всичко. И те се чувстват длъжни да й дават всичко. Не се толерира желанието да си тръгнеш навреме заради личен ангажимент като среща с гаджето, приятели, че дори и планирано пътуване. Тъй като си нов, се смята, че ти не знаеш колко много работа има и че оставяш това свещено работно място, без да си свършил всичко, което "старшите" искат от теб. Е, това, че предвидените от тях задачи могат да те задържат час-два след работно време (такова нещо като "оувъртайм" не съществува)...голяма работа! Ти трябва да си отдаден на каузата "Британика" на всяка цена. Приятелка, семейство и приятели са територия, до която можеш да достигнеш, ако ти бъде позволено.

5) Потенциал за развитие...ще кажа само това: мениджърът на филиалът, в който аз работех, е в Британика от над 3 години. Единствената промяна за този период е във вътрешното наименование на позицията (по закон си е все "технически сътрудник), т.е. от "асистент-мениджър" до "мениджър", както и вероятно в парите. За последното не гарантирам. Израстването си е стабилно, нали?

6) Заплащане: единственият плюс, който аз лично видях, е че се плаща навреме и колкото е казано. Парите са 700лв чисто, след 4-ия месец ставали 800. Осигуряването става на минималния праг, демек на 500лв. За бонусите, които споменах...останаха си мистерия за мен.

Смея да твърдя, че съм си вършил служебните задължения съвестно и не съм се скатавал. Прекратяването стана по взаимно съгласие, след като в почти прав текст ми казаха, че от мен се иска да установя едва ли не приятелски отношения с клиентите (повечето от които виждам за по 3-4 минути в месеца), за да могат да се чувстват добре. Казаха ми, че не вкарвам достатъчно лично отношение, усилия и желание в работата. Аз обясних, че за мен това е преди всичко работа, а не призвание. И тук отношенията ми с тази фирма приключиха. Нека всеки сам за себе си прецени от горенаписаното дали това е неговото място. Моят съвет е: ако сте готови да зарежете на 85% личния си живот, получавайки в замяна нулева възможност за развитие + непрестанно мъмрене как не правите нещо по "стандарта на Британика" + непризнаване на труда Ви, то това е Вашето място. В противен случай просто пропуснете неслизащата от jobs.bg обява за "Мениджър обслужване на клиенти" и потърсете друг, далеч по-смислен вариант за професионално развитие. Успех!

Показани мнения 41 - 50 от общо 228 |< « По-нови 123456789 По-стари » >|

Връзки