написано 17.08.2014г. в 19:58
към обект/отдел IBM

Здравейте! Като вероятен кандидат за работа в ИБМ, бих желал да попитам, знае ли някой за нов проект на фирмата с немски език и съпорт на корпоратовни клиенти използващи продукти на компанията? Офисът е на Летището. Каквато и информация да имате за този проект или като цяло за клона на ИБМ на летището, би ми било от голяма помощ. Само да вмъкна нещо, което ми се струва странно: Получих работна оферта без интервию лице в лице с мениджърите, преминах само през тест и валидация на немски. Това редовна практика ли е и само на мен ли ми изглежда странно?

Благодаря предварително и лек ден.

написано 14.08.2014г. петък в 13:02

Работих преди около две години,  2012/2013 в новооткрития проект за подръжка на Сиско. По време на подбора човек ни си дава сметка към какво се е насочил. Служителката от Човешки ресурси-Аделина Георгиева изглеждаше мила.уверяваше ме, че няма да има никакъв проблем да осъвместявам работата с университета, че нямало да има проблем да посещававм лекции и да си завърша бакалавъра. Неща, които се оказаха пълни лъжи. По време на първите два месеца се преминава обучение. Получавахме пълно възнаграждение, един от малкото плюсове.

По време на обучението се смениха всякакви "лектори"- от човешки ресурси, наслаждавахме се на всякакъв английски, кой от кой по-плачевен. По време на същинската част-обучението върху програмите, с които трябва да се работи, го караха някак си лежерно, бях свидетел на изцепки като "Пускай слайдовИтИе напред и чететИ, аз сега идвам." и т.н. Водеше се хаотично и несеризно, а след това ни се държеше сметка защо задаваме въпроси и имаме неясноти по време на работа. През последните две седмици от обучението се изисква да се направят тестове на Сиско, че е усвоена материята. Правеха се колективно, скришум. Въпросните лектори не знаеха отговорите на голяма част от нещата. Обаче на място имаше и представители на Сиско, които слядха как се развива дейността, което наложи тези тестове да се правят, "както трябва". Точно тук дойде интрересният момент-прехвърляха се флашки с отговори, но само на тези, които бяха симпатични и си пушеха цигарите с "обучетелите" и бъдещите супервайзори.

Но това беше само началото. Когато дойде време да започнеш да работиш, цареше пълен хаос и обърквация. Тромавата система, излишното напрежение, което всяваха от мевиджмънта на проекта допринасяше за стреса и посещенията на НюМедикъл от някои колеги, качили кръвното. Всеки ден се очаква от теб да "затвориш" даден брой случаи. Дойде моментът да се взимат и обаждания, хората от другата страна постоянно чакаха, докато търсиш някого да ти помогне. Най-интересното беше, че когато не приключиш определения брой случаи, на следващия ден ти се караха. Много често дали ще ги приключиш зависеше от трети страни, а не от теб. Та много колеги започнаха да остават доброволно по един, два, три часа. Даже на това се гледеше като на IBM dedication и тези, които не го правеха се чувстваха изолирани от екипа.

По отношение на колегите, имаше ги разнородни. Както големи симпатяги и наистина стойностни хора, така и хора, които се бореха и търпяха всичко само и само да останат в ИБМ. Сплетничеше и се интригантстваше постоянно. Това е първата работа, където ходех с пълно нежелание и апатия.

По отношение на подготовката на колегите, имаше хора, учили в чужбина, които, изненадващо, не бяха придобили себеуважение и не съзнаваха правата си и стоически търпяха всички нередности.

Гонеха се цели, преминаваха се контроли на качество, но много често при липса на хора се отбиваше номера. Хората с испански бяхме малко. Тези, които бяха наети с основен такъв го владееха прилично. Но при липса на хора с даден език и разбереше ли се, че владееш нужния език, макар и на основно ниво, не се колебаеха да ти пуснат обаждания. Имаше колеги, които бяха понаучили испански и бяха задължавани да работят на него, стигайки до такива крайности, че даден човек ме моли да му напиша имейла, защото не може да пише на този език.

Най-интересно ми ставаше, когато след като напуснах, виждах бивши колеги и започваха да се оплакват "колко гадно било", но иначе на място малко се осмелявнха да си търсят правата и се самоотешаваха, че това е нормално-"Е какво, няма да си клатим краката.".

Но най-тъжното е, може би, какви неща са склонни да търпят образовани и недотам хора за 1200 лв. Да, повечето хора ще кажат, че това е добро заплащане за България. Дали? Имайки предвид жизнения ни стандарт и покупателната стойност на заветните пари...

Болничните бяха трън в техните очи, а подлостта на ръководния състав на проекта без граници. Създаваха се множество проблеми на хората, които си взиамаха болничен, забележете-имаха таргет за болнични под 5%???

Възмущението ми не приключва тук. Неудобните хора се отстраняваха дори пристъпвайки правилата, по време на болничен и т.н.

Въпреки всичко опитът ми там ме обогати откъм наблюдения на фалш и лакейничество у хората. Не само успях да зъвърша и при това също осъвместявайки двете неща, работейки на 11 000 метра височина, но въпреки умората на полетите и капризните пътници, не бих се върнал на офис работа в IBM.

Дано да съм бил полезен на някога. Пожелавам Ви да намерите свото поприще и да дерзаете!

написано 14.08.2014г. петък в 10:06

В момента кандидатствам за работа с френски и английски език в call center-a. Някой може ли да ми каже как протича интервюто на френски. Ще съм благодарен.

написано 02.08.2014г. неделя в 12:20

Внимание! IBM няма офис във Варна! Там по бившия IBM проект оперира Консентрикс. Иван Лазаров се опитва да ви реферира, и да вземе бонус "препоръка", без никакво съдействие, нарушавайки правилата на вътрешниата Employee Referral Bonus Program. Ако някой проявява интерес към позиции в IBM, нека да посети  https://jobs3.netmedia1.com/cp/faces/job_search?adv=0

написано 24.06.2014г. сряда в 11:18

Здравейте на всички!!! Ако има кандидати за работа в София и във Варна нека ми пишат на [email protected] За Варна търсим с френски език и за софия с почти всички европейски езици.

написано 20.06.2014г. събота в 15:06
в град Варна

Какви са заплатите във Варна? Като тези в София ли са?

написано 02.06.2014г. вторник в 09:45

От днес вече офист във Варна работи.

написано 22.05.2014г. петък в 14:42
в град Варна

Здравейте! В момента кандидатствам за работа в IBM Варна (customer support specialist with French) и се интересувам от мнения за длъжността и фирмата. Ще съм много благодарна на всеки, който се отзове.

написано 20.05.2014г. сряда в 09:22
към обект/отдел София

Какви са мненията ви за клон София ,в момента се отваря нов отдел и мисля да се пробвам .Моля за мнения

Показани мнения 1 - 10 от общо 181 12345 По-стари » >|