написано 03.06.2014г. сряда в 11:35

Здравейте, приятели,

от години следя с интерес развитието на Лидл като корпорация. Легенди всякакви. Случайно или не, една от булевардните версии за значението на името ЛИДЛ е „живот в немски лагер”. С времето все повече се убеждавам, че Лидл не е търговско дружество, а мащабен социален експеримент. Защо?

Всяко търговско дружество преследва стопанска цел – печалбата. Поради тази причина отговорните лица (управителите) биват освобождавани, когато поради лични амбиции (корупция), липса на умения/познания (некадърност) вместо да увеличават, разхищават фирмените ресурси и дългосрочно унищожават потенциала на компанията.

Нищо подобно не се наблюдава в Лидл. До момента не се сещам за адекватно освобождаване на отговорно лице в Лидл за злоупотвеба с фирмен ресурс. За изцяло западна компания е меко казано странно толкова неудачни решения системно ощетяващи фирмения интерес в оргомни размери да остават безнаказани. В същото време компанията редовно се разделя с ценни кадри от средния мениджмънт позволили си реплика към управител.

Описаното дотук едва ли остава скрито от собствениците. Германците с изключителната си пресметливост не понасят някой да им прахосва парите. Едва ли не забелязват промените в имотното състояние на добрата дама и схемите с придобити общински парцели за дома ѝ. Защо тогава го позволяват? Защото Лидл е социален експеримент. Цялата ни държава изпълнява такава функция, съвсем логично е тази благоприятна почва да се използва и от бизнеса, за да установи до колко унижения и психически натиск са склонни да издържат мениджъри и служители с коефициент на интелигентност и образователен ценз над средния в името на високото заплащане. На народен език – докъде ще стигнем за пари. За целта стратезите са подбрали няколко малки души с големи амбиции за власт и пари. И те, опиянени от неочакваната благодат и страх за позицията си, започват да пресъздават военна атмосфера. Резултатът е вампирична структура. Чрез стресови импулси се засмуква цялата психическа енергия от по-долните нива, а главата концентрира в себе си всички фирмени решения, от най-баналните (напр. цветът на колите на средния мениджмънт) до крайно специфичните, които изискват експертно решение и няма как да бъдат в компетенциите на топ мениджмънта. По този начин демотивацията за средния мениджмънт и служителите е двойна: перманентен стрес от по-горно ниво, вариращ от свръхконтрол до плоски, но язвителни нападки от махленски тип, от друга страна изземване на експертните им функции чрез централизирането на решенията. Резултата ще видите най-лесно в магазина – апатични, влачещи се като зомбита, иначе симпатични, служители отговарящи на въпроса Ви с повдигане на рамене или в другата крайност – постоянно забързани невротични физиономии. Метафора за подобни структури е медузата, чиято глава-топ-мениджмънт е засмукала близкостоящите кадри, а крайните брънки от служители се полюляват полепнали по проблясващите ѝ на слънцето отровни пипала чакащи своя ред да се изкачат по-нагоре. Като добавим и редовните игрички и борбички за надмощие между властовите фигури увличащи подчинените си, получаваме истинско самоизяждане отвътре. Искрено се възхищавам как тази, в някои отношения симпатична компания, успява да оцелее и дори расте при наличието на толкова мощни разрушителни сили в нея. Единственото ми обяснение е могъществото на компанията майка, което тласка със себе си българското изтърсаче.

За да бъде описана комплексността от споменатите разрушителни процеси, ще е необходим роман на Гришам. За това сега ще маркирам само най-впечатлилите ме в самозабравата си фигури – тези на добрата дама и на бившия.

За последния, с безбройните си „изцепки” – долнопробният махленско-казармен терор над подчинените си, безочливото поведение с търговски партньори по време на срещи, неадекватните за директор коментари, от които на всички в залата им иде да потънат от срам в земята или абсурдът – този родолюбец да ти чете патриотизъм на българо-немски, тъй като за няколкото години в Германия е успял да забрави майчиния си език и т.н. може да се напише забележително произведение от ранга на Бай Ганьо. Но Алеко отдавна го няма, а и човекът навярно сега си търси работа – нека му дадем втори шанс. Дано само съзнае какъв подарък Свише е пропилял и се помоли за прошка, че има да чисти карма спрямо бившите си подчинени за животи напред. Тъжното за Лидл е, че наследилото го дуо – самозабравил се румънски лакей и поредната безгласна буква от братска Далмация действа в подкрепа на тезата ми – също толкова неадекватно, със същите репресивни методи както предшественика си.

Моят безапелационен фаворит обаче си остава внушителната фигура на добрата дама. Редки са хората надарени с толкова мощна алчност и властолюбие, които в същото време успяват категорично да убеждават подчинени и началници в абсолютната си почтеност. Възхищение заслужава постижението на тази жена, да впрегне цяла корпорация с хиляди служители да работи за личното ѝ благосъстояние и социална власт. И да продължава да поддържа вярата им в себе си! Всеки мениджър и дори управител, който волно или неволно блокира потоците към личните сметки на добрата госпожа е обречен на преследване до дупка. Всяка една сделка на фирмата трябва да има отражение върху личните авоари. И обратно – всичко, което макар и от потенциална полза за фирмата не носи лични дивиденти се заобикаля елегантно. Във всички сфери – от стандартните за бранша машинации с имоти до медийното пространство. Всеки кандидат търговски партньор на Лидл го научава рано или късно и стига до добрата дама.

Така че, мили момчета и момичета, не се чудете защо фирмата ви е такава. Търсете истината, защото тя „ще ви направи свободни”. Бъдете благодарни на Бога, че ви праща подобни изпитания, а за подобни хора не берете грижа. Чак ми е жал като си помисля колко живота ще изплащат кармата си.

написано 27.05.2014г. сряда в 21:53
към обект/отдел комисиониране

Понеже видях доста хора които са писали, че негативните коментари били само от бивши служители, ето ви един коментар и от настоящ такъв. Работя в склада, където е и централата и абсолютно всички шефове са там, но всички се правят на слепи или просто не знаят доста неща за ставащото там. Отношението на администрацията към работниците в склада е доста добро, поздравяват те, винаги са усмихнати и приветливи, но отношението на ръководителите на самият склад е меко казано УЖАСНО ...  нека да започнем от там че 90% от началниците в склада си нямат ни най малка представа как се работи с хора,  не знаят как да общуват с тях, как да им влезнат в положението. Пример: Един колега иска да направи кръщене на детето си и казва на г-н А.Б. и получава следния отговор: "Трябва да отмените кръщенето на детето си защото има акция пиле и не може да отсъствате". Графикът се прави месец за месец ... сменя се всеки ден, а ако си почивка и са го сменили, никой не ти се обажда да ти каже. Идваш на работа и разбираш че е трябвало да почиваш или не идваш на работа защото не са те уведомили че са ти махнали почивката и ти пишат самоотлъчка. Извънредните часове са меко казано ДОСТА ... работното време е от 9 до 17:30 но обикновено свършва 18:30 - 19:00 часа а понякога 20:00 ... Като попитаме шефовете няма ли да наемате хора, магазините станаха 72, а работниците намаляха наполовина, те ни отговарят "Работим по въпроса" ... За склад, където на ден прехвърляш над 2-3 тона се наемат вече  предимно жени над 40 годишна възраст. Все си мисля че трябва да се наемат за подобна тежка работа мъже, но кой съм аз ... един обикновен работник.  Но нека да се върнем към извънредния труд ... Има колеги които трупат за месец по 30-40 часа, за 3месечието имат над 60 часа извънреден труд и днес 27.05.2014 година на г-н А.Б. му хрумва, да изчиства на всички работници часовете, като тези които са излизали отпуска, май месец да напишат молба, че са били пуснати компенсация. Хубавото е че отпуската ти остава, нооо аз до колкот съм запознат извънредните часове се плащат къде къде по добре от отпуската. Машините в склада са в ужасно състояние, така наречените комисионери. Батериите им падат за половин работен ден и никой не си прави труда да ги сменя. На един електрокар се беше развалил джойстика с който управляват вилиците и общо взето цялата машина. Отговора на техниците и на по висшестоящите е бил ... емии нямаме пари сега да го оправим. Според мен това създава потенциална опасност за трудова злополука. Преди около година, 2 палета в сектор МОПРО падат пред една колежка. Палетата са с тегло от порядъка на 700-1000кг и  така наречените шефове в склада дори не дойдоха да видят какво е станало, предпочетоха да излязат да обядват. Явно това е по важно за тях. Груповите ръководители в склада постоянно те следят. Да, това им е работата нооо да отидеш до тоалетна и при влизането обратно в склада да те посреща Н.В. и да ти казва ... къде ходиш, питал ли си дали можеш да излезеш е меко казано МАЛОУМНО. Последната почивка е в 15:00 часа и няма проблем ако работното време е до 17:30, но като се удължи и излезнеш след 17:30 да починеш за 5 минутики, да пиеш вода, ти връчват един бял лист за да напишеш обяснение ??? Във сектор ТИКО ( замразените храни) по закон имаш право да работиш по 4 часа ( до колкото съм запознат), но никой не спазва това. хората работят по 8, а понякога 10 часа, а за да замаскират всичко им е казано първите 4 часа да се чекират на терминала за ТИКО,  а другите часове да се водят на терминал Плод и Зеленчук. На всеки 1 час имат право на 10 минути почивка, ноо шефовете в склада не я признават. Заплашват ги че ще пишат обяснение и че ще цитирам "понесат последствията". На всяка оперативка обикновенния работник в ЛИДЛ бива заплашван от уволнение, бива манипулиран по най долния начин. Мога да говоря с часове ако някой от шефовете в администрацията реши да ме изслуша за това какво става в склада, но аз съм един прост (както се изразяват някои групови ръководители) работик и никой няма да ме чуе.За тези които искат да работят в склада, ще им кажа едно. Не си правете труда да си тровите нервите и да си давате здравето за 700 лева. Да. самата фирма е много коректна и в заплащане и в осигуровки, дори има допълнително осигуряване, но самите началници в склада се мислят за недосегаеми и си правят каквото си искат.

написано 19.05.2014г. вторник в 11:45
в град Бургас

не лоялна търговска практика към клиентите. в рекламната брошура се предлага компрлект инстроменти пауарфикс , а го няма в нито един клон на веригата в града още в 09 часа сутринта . това  коректна търговска практика ли е да си губим времето само да обикаляме от магазин на магазин с надежда "може някаде да е останал"

написано 14.04.2014г. вторник в 15:24
към обект/отдел Централа

Искам да споделя и аз мнението си за Лидл България. Кандидатствах за работа като асистент. Обади ми се служител от отдел "Човешки ресурси" за насрочване на интервю, който направи невъзможното, за да ме убеди да се явя (проблемът беше липса на транспорт до Равно поле за кандидатите за работа, краткото време до интервюто и т.н.).

Самото интервю премина в приятелска атмосфера. Обясниха ми, че мога да се справя без проблем с работата, че дори в някои отношения знам повечето от мениджърите. Попитаха ме за заплащането ми в момента. НЕ ПОСОЧИХА обаче по никакъв начин какво заплащане се предлага за конкретната позиция. Казаха ми, че са ме харесали и ще ми направят конкретно предложение.

Повече, обаче, нито ги чух, нито ги видях. Не получих нито предложение за работа, нито отказ, за да ме уведомят, че са избрали друг.

Впоследствие споделих с няколко познати за случилото се и липсата на какъвто и да е отговор. Казаха ми, че било стандартна практика. И че без връзки - шанс за работа няма...

После прочетох - отново - отзивите тук и се убедих, че явно наистина е така...

написано 07.04.2014г. вторник в 17:19

Уволнението на Митро Вълчанов e едно от малкото умни неща направени в Лидл. Браво на човека взел решението.

написано 19.03.2014г. четвъртък в 01:21

Уважаеми работници понеже ви вземе здравето за тези три години в лидл ви даваме 10% добавка към брутната ви заплата. МОЛЯ 10 % ли за това че 100 ци пъти дори и почивки не сме излизали особено около голямите празници. Затова че някой хора не си усещат краката и гърбовете от работа.А когато лидл направи 6 години от откриването и вие още работите там ще ви дадем 5 % възнаграждение.

написано 06.03.2014г. петък в 12:14

Моето мнение за Лидл е обективно, и се споделя от много други хора.  Има управители и зам-управители (понеже съм бил в няколко филиала) които са много земни и свестни и приятни хора.  Но факт е също така, че има и такива, които се мислят за не знам си какво, и третират другите без уважение.

Така че, мнението ми се споделя от доста други хора, обективно е.  Ако на вас не ви харесва истината, си е лично ваш проблем.

написано 28.02.2014г. събота в 23:24
към обект/отдел lidl

Само на мен ли ми се струва странно, че винаги най-недоволните от Лидл, всъщност се оказват бивши служители ( по всяка вероятност уволнени ) ?! Ако не можете да бъдете обективни, не занимавайте хората, на които наистина им е нужна информация, с личните си драми.

написано 25.02.2014г. сряда в 21:25
към обект/отдел Лидл Велинград
в град Велинград

Не разчитайте устните обещания да се превърнат в изпълними, ако ви предложат работа от охранителна фирма "Крон Секюрити". Заплащането не отговаря на реално положеният труд. Дадат ли ти готов формулюр (молба за напускане по взаимно съгласие) НЕ ПОДПИСВАЙ! Подпишеш ли и ако станеш неудобен, чувствай се "законно" изгонен. Ако усетиш още в началото, че се вършат измами с теб, махай се веднага от тази фирма! Лидл Велинград се слави с името "роднински Лидл". М. Георгиев и охранителя Лазар Карабожиков командват. Последният докладва всичко на своята роднина М. Денчева - Изпълнителен директор на ЛИДЛ за България. Не повтаряй грешката на мнозина.

Показани мнения 1 - 10 от общо 748 12345 По-стари » >|