H&M България /img/frontend/nomap.png"

H&M България

Работата в тази компания става все по-голям ад. Заплащането е по-ниско от средната работна заплата, а постоянно измислят допълнителни задължения и всяват страх в служителите си, които и без това се задържат за по 1 месец заради заплащането и едвам се намира нов персонал. Започнаха и да следят кой колко "лоялни клиента" прави в приложението на H&M, изисква се постоянно промотиране и вдигане на проценти, а бонусна система- все още няма и най-вероятно няма и да има, въпреки, че магазините почти всеки ден си минават таргета. Повечето служители не си мърдат пръста и оставят всичката работа на 4-5 човека от персонала, които работят. В силните дни има по 1-2 човека на етаж, които са на косъм да припаднат всеки ден от толкова много работа, няма ясно разпределени задачи и 1 човек върши работата на 5-ма. Повечето персонал се прави, че не може да разнася или да подрежда и вършат всичко на 1% за да може някой друг да го направи вместо него от съжаление, мениджърите не могат да си свършат работата в офиса адекватно, защото са по цял ден на етаж, не спират да разнасят и да оправят пробна, понеже кадрите, които приемат да работят като SA са деца, завършили гимназия туку що и нямат работна етика и в същото време "не искат да слушат" мениджърите си като им се каже какво трябва да се свърши. Ако не се вдигнат заплатите и хората от по-горни позиции ще напуснат наведнъж, защото не се издържа и всички са на косъм. Колегите от Гърция да си вдигнат задните части и да спрат да си измислят допълнителни и съвсем ненужни процедури и да си насочат вниманието към персонала, който ако бъде възнаграждаван правилно, ще върши качествена работа и ще им промотира лоялната програма. :)

Пиша мнението си тук, за да знаете с какво бихте се захванали, ако желаете да започнете работа в тази фирма.
Като цяло компанията има добри ценности и култура, НО "благодарение" на по-висок мениджмънт те са само на хартия и в реалност нищо не съществува. Колегите в магазините са много готини, винаги ще намерите на кого да се изкефитв и от кой да се вдъхновите, но натоварването е нечовешко- физическо, но по-често и психическо, а заплатите са на ниво "по-зле няма накъде".
Излизаха преди супер кадри, но след големи промени в мениджърския екип, не вярвам да излезне нещо особено занапред, а по-лошото е, че и ако започнете не е сигурно дали ще учите нови неща и да се развивате, което преди поне беше плюс.
Постоянен недостиг на хора, което е навсякъде, нооо поради супер ниските нива на заплащане тук е още по-осезаемо! Момичета мъкнат чували с дрехи за рециклиране, никой не му пука за сигурност и че това грам не е ок, особено когато чувала е по-тежък от момичето...да не говори за доставките, където е плачевно понякога.
Извън София ситуацията е малко по-розова, но вече започва да се влошава и там...те читавите хора няма да седят сто години и да чакат някой да се погрижи за тях и да им даде условията, които заслужават!
С две думи- по-добре не си го причинявайте, независимо каква е позицията!

Няма такъв змиярник. Няма такова нахално и грубо отношение. Много съм разочарован. Персоналът е буквално изстискван от работа. Намален състав, работа тройно, а заплата смешна

Здравейте , поканена съм на интервю в H&М за позицията - главен касиер .
Вече имах едно интервю по телефона ,
от което останах с добри впечатления , предстои ми второ интервю …
От изчетените коментари тук съм леко объркана и се чудя дали има смисъл да си губя времето .
Някой би ли
споделил наблюдения си относно тази длъжност , става въпрос за град Варна .

Искам да изкажа разочарованието си от тази компания. Работех в софийски мол. Винаги бях на работа всеки уикенд , без да се съобразят с желанията ми да почивам тогава , винаги работех предимно смени до 22:30 часа като се е случвало да се стои и до 23 :30 без това да се заплаща . Управителите нямат достатъчно опит . Реално 1-2 човека вършат цялата работа другите се правят , че работят . Правят се на шефове без да има основание на какво. Ако се уважавате не ходете в тази фирма.

Благодаря за последните 2 коментара! Разсмяха ме от сърце! Ако мислите че с лъжи може да се прикрие истината, вие сте в грешка! Работата е интересна и приятна, но щом управителката мисли, че лошото отношение към служителите не е проблем и продължава да има любимци, нищо няма да се промени във фирмата.

Здравейте, настоящ служител съм в компанията, изключително ми е неприятно да чета коментари написани на личностна основа и с такъв груб тон. Нарушени са доста от правилата за писане тук - груб тон, неуважение към личността на човека, за когото пишете и т.н.Всички груби думи и сравнение са недопустими и за мен лично дори подсъдими. Ако на някого не му харесват условията, заплащането и отношението, но той е свободен да напусне компанията. Личен е избора как да го направиш- с високо вдигната глава и като " анонимен бивш служител". Бих искала да попитам въпросния човек колко от проблемите е споделил и се е опитал да промени, защото от опит ви казвам, че работната атмосфера се създава от целия екип - няма как заради един човек всичко да е песен или заради един човек всичко да е ужасно. Ако повечето хора са негативни и отделят толкова време за интриги и сплетни, разбира се че няма да се чувствате добре на работа. Всеки служител има длъжноста характеристика, която ако покрива или поне полага старание да покрива , то няма да има толкова време да мисли кой с кого спи, кой кога си е тръгнал, кого го е заболяла главата и кой как се облича.
Жалко е, много е жалко да си позволяваш да пишеш за колега такива неща. Уважавайте колегите си, макар и вече бивши, все пак сте научили много неща от тях!!!

Здравейте, искам да дам няколко пояснения и моите впечатлениия за H&M.

Преди всичко искам да кажа, че на тази страница открих много негативни изказвания за H&M. Повечето изказвания са направени в момент на огорчение.

Моята гледна точка, като настоящ служител, е че H&M е добър и коректен работодател поради следните, но и други причини:

1. Редовно заплащане
2. Гъвкаво и удобно работно време
3. Множество възможности за кариерно развитие

В последния коментар се вижда нещо притеснително. Изказаните думи там показват проблем на лична основа - има нападки за възраст, външен вид, обвинения за сплетни. За конкретния случай мога да кажа, че съм работил със съответия управител и впечатленията ми са коренно различни. Моите наблюдения са, че тя е ерудирана, поставя интересите на екипа си на първо място, като се старае да намери баланс между изискванията на H&M, като работодател и личните интереси и изисквания на всеки един от членовете на екипа. Тя се грижи за това работата да върви по правилата и спазва ценностите на H&M. В H&M е важно КАКВО правиш и КАК го правиш. В този случай мога да гарантирам, че тя прави това, което се изисква и по начина, по който се изисква.

Относно общите впечатления, бих искал да разсеям няколко притеснения:

1. "Обещаят някаква смешна заплата" - В H&M в трудовия договор се записва възнаграждението, което ще се получава всеки месец. Няма скрити неща. Още преди подписването служителят се запознава с тази информация и е свободен да се съгласи или да откаже.

2. "Половината от служителите напускат веднага щом получат първата си заплата" - Това е характерно за всички фирми от този сектор. Половината и повече от половината хора, които работят в H&M са младежи - до 30 годишна възраст. За много от тях това е първата работа. Нямат достатъчни трудови навици и имат различни очаквания. Точно заради това те започват да търсят своето място и са склонни да напуснат.

3. "Не си мислете, че ще ви обучат" - Обучението в H&M е структурирано, като за всеки ден от процеса има предвидени умения, които се усвояват ЧРЕЗ ВЪЗЛАГАНЕТО НА ЗАДАЧИ И ИЗПЪЛНЯВАНЕТО ИМ. Теоритичното обучение е изнесено в платформа, а практическото е на място. Има ментори, мениджъри и управител, които се грижат за обучението на всеки нов служител и подсигуряват подкрепа на старите.

Мога да продължа да обяснявам всичко, което е написано в същия дух, но идеята ми е една: Думите тук са написани от хора, които са разочаровани. Те са имали очаквания, които са различни от реалността.

В последния случай е ясно, че става впрос за някой, който желае да заеме позцията на управител, но няма нужните качества. А в H&M има ясни критерии за заемане на всяка една позиция и се търсят точно определени качества. Има специални инструменти за оценка, които гарантират прозрачни процедури. Личните нападки и изкривяването на информацията не помагат. Те показват пристрасността на съответния човек и подчертават колко ЛИЧНО, а не професионално е възприел ситуацията.

Дали ще изберете да станете част от H&M и да поставите основи на своята кариера или ще търсите своето място другаде е ваш избор. Истината е, че H&M предлага много. Но преди да започнете работа там, трябва да знаете какво търсите и какво можете да вземете.

Не започвайте работа в Н&M във Варна, не си причинявайте това. Аз работих там няколко години и от личен опит мога да кажа, че в момента това е възможно най-лошия работодател. Всичко се сгромоляса след като стария управител напусна и неговото място зае една комплексирана леличка с немска фамилия, която живее с фикс идеята, че някой иска да заеме мястото й. Като начало ще ви обещаят някаква смешна заплата, но да речем, че вие сте притиснати и приемате, защото сте подведени от голямото име на фирмата. В края на месеца ще ви стане ясно, че дори и това няма да получите, защото това е брутната заплата. Половината от служителите напускат веднага щом получат първата си заплата. Не си мислете, че ще ви обучат. Хвърлят ви в дълбоките води и вие сами трябва да се оправяте. Причината за това е, че управителката няма интерес да сте обучени, така няма опасност един ден да я замените. Ще ви скъсват от работа, ще ви кажат, че трябва да работите повече часове и че ще ви ги заплатят. Вие си мислите, че щом работното време се отчита с магнитна карта няма как ви измамят, но не е така. Вездесъщата леличка има достъп до програмата, в която се записват работните часове и изтрива част от извънредния ви труд като разчита на това, че вие не сте си ги записвали. В края на тримесечието измисля някакви правила и вече съвсем официално ви изтрива още примерно 16 извънредни часа, защото еди какви си дни от седмицата се падали на еди какви си числа от календара и това разбира се няма как да се плати. Гледате, преглъщате и се чудите къде сте попаднали. Същевременно обаче леличката изведнъж получава една сериозна допълнителна сума за извънредните часове, които уж е изработила. Вие се чудите кога е успяла да натрупа тези часове, след като редовно си тръгва по-рано защото ту я заболява главата, ту крака, ту има да ползва компенсация. Обръщам се към всички, които все още работят там – обадете се на Инспекция по труда, не се оставяйте да ви мамят. При предишния управител такива неща нямаше, беше справедлив човек, който всички уважаваха и работеха заради него. Тази нелепо облечена жена прави всичко възможно да няма екипност за да не се задържа никой дълго в магазина. Така тя остава единствената с по-голям опит и никой не я застрашава. После когато всички започват да напускат се разревава защото никой не я харесва, ходи из магазина със зачервени очи и се надява някой да я съжали. Ако иска да ви се хареса ще започне да ви разказва как шефовете от София само ходят по някакви срещи и обучения, на които не правят нищо и как М.Д спи с М.Д., а пък И.П. спи с една управителка от София. А бе изобщо всичко е един голям разврат, само нея не я огрява. В резултат на управлението на това недоразумение напуснаха абсолютно всички, никой не остана от старите служители. Ако и вие решите да напускате трябва да попълните един въпросник уж за да разбере ръководството какво не ви харесва във фирмата. Най-вероятно няма да получите въпросника, но ако все пак го получите и критикувате управителката въпросната бланка не се изпраща към София и се казва, че вие сте отказала да я попълните. Това е най-смешната фирма в България.

Работната заплата е много зле,когато започнах,за 15 работни дни до заплата ми дадоха едни 90 лева с които се очакваше да издържа до след 30 дни когато ще ми връчат още 300 лева и оувъртайм не си мислете че ще получите,вземах допълнително смени,почти нищо не ми беше обяснено,като цяло можеш да полудееш на тази работа.Там съм от около половин година и смятам да напускам.В момента седя, колкото да си получа оувъртайма който се плаща уж на 3 месеца :) не ви препоръчвам работа там освен ако не сте работохолици и имате ужасно много енергия.